Roviny
Pálenice v Prosenicích
Domácí pálenky mají u nás zakořeněnou tradici. Mnoho lidí si celé léto hlídá svou úrodu, aby pak mohli z vyzrálého ovoce založit kvas. Jako jsou naší chloubou ovocné destiláty Roviny, jsou pro mnoho lidí stejnou chloubou jejich vlastní pálenky. Proto v našem lihovaru destilujeme i ovoce pro drobné pěstitele.
Pěstitelské pálení ovocných destilátů
Náš lihovar využívají lidé z širokého i blízkého okolí pro pěstitelské pálení už od roku 2005. Mezi nejoblíbenější pálenky patří slivovice, meruňkovice a hruškovice. Pěstitelům pomáháme se zpracováním kvasu, destilací a ředěním destilátu pramenitou vodou na požadovanou lihovitost. Destilace probíhá na lihovaru Destila o objemu 300 litrů.
Dobrý kvas, dobrá pálenka
Máte rádi sladké aroma slivovice nebo upřednostníte šťavnatou meruňkovici? Ať tak či tak, než se vydáte do pálenice, je potřeba správně připravit kvas, aby byla pálenka jemná, sladká a s chutí ovoce.
Pro správné kvašení je klíčem vysoké množství přírodního cukru. Proto musíme vybírat ovoce, které je velmi vyzrálé až přezrálé. Takové ovoce má požadovaný obsah cukru a aromatických látek. Ovoce musí být zbaveno nečistot, zbytků listí či trávy. Nečistoty by totiž mohli negativně ovlivnit průběh kvašení a tím i výsledný destilát.
Ovoce může být jednodruhové i vícedruhové. Pro založení kvasu ovoce rozmělníme v sudech. Ideální jsou dřevěné či plastové sudy s větším objemem. Ve větším množství se lépe množí kvasinky a dochází tak k lepšímu prokvašení.
Každý kvas potřebuje k vykvašení jinou dobu v závislosti na druhu a kvalitě a cukernatosti ovoce. Dobře vykvašený kvas příjemně, sladce voní a má tekutou konzistenci. Kvas destilujeme pomalu, aby se postupně uvolnily aromatické látky a abychom dosáhli ideální výtěžnosti destilátu z kvasu.